Senjorų burnos higiena, pagrindinės problemos ir patarimai vyresniems nei 60 m. pacientams

Didėjant pacientų amžiui, dantų ir burnos ertmės ligos yra linkusios progresuoti. Negrįžtamus procesus gali pristabdyti tinkama burnos higiena ir reguliarūs apsilankymai odontologijos klinikoje. Tačiau vyresnio amžiaus pacientai, kaip rodo statistika, rečiau praveria ir odontologo kabineto duris, ir prasčiau rūpinasi burnos higiena.

Taip pat kuo vyresni pacientai, tuo daugiau natūralių dantų jie yra netekę: kai kurie net 60 m. neturintys lietuviai jau neturi apie pusės natūralių dantų.

Kokios problemos dažniausiai kamuoja vyresnio amžiaus pacientus?

  • Įsisenėjęs ar agresyvesnės formos periodontitas. Tai pagrindinė dantų netekimo priežastis. Laiku apsilankius pas specialistus, pristabdomos ar ir visiškai sustabdomos dantenų ligos.
  • Didesnė dantenų uždegimo ir infekcijų tikimybė. Vartojant kai kuriuos vaistus, burnoje sumažėja seilių, dėl to didesnė tikimybė susirgti dantenų uždegimu, padidėja ir infekcijų tikimybė.
  • Netolygaus atspalvio ar stipriai pageltę dantys. Daugelis vyresnio amžiaus pacientų skundžiasi nevienoda dantų spalva, stipriai pageltusiais dantimis.
  • Nusidėvėjęs emalis. Ant emalio matyti įtrūkimų, dėmelių, dalis dantų gali būti nuskilę ir kt.
  • Blogas burnos kvapas. Jis gali atsirasti dėl tam tikrų ligų, prastos burnos higienos ir kt.
  • Dėl prarastų dantų suprastėjusi kramtymo funkcija

Vienintelis privalumas sulaukus 60 ir daugiau metų – sumažėjusi ėduonies tikimybė, ypač jei burnos ertmėje nėra daug atvirų dantų šaknų.

Dantų priežiūra odontologijos klinikoje

Senjorai – viena iš visuomenės grupių, rečiausiai besilankančių pas odontologus. Kaip rodo apklausos, daugelis šių vizitų vengia dėl aukštų odontologinių paslaugų kainų. Tačiau vertėtų reguliariai apsilankyti pas specialistus, kol liga dar „neužleista“ – vėliau išlaidos didėja, gydymas tampa ilgesnis ir sudėtingesnis. Klinikos „Albadenta“ specialistai ieško abiem pusėms palankiausių sprendimų.

Senjorų dantys – ne tik gausiai plombuoti, bet juose yra protezuotų dantų, tiltelių, dažnai – ir implantų. Todėl dantis sunkiau išvalyti: dantų šepetėliu išvaloma apie 60 proc. dantų paviršiaus, dantų siūlas padeda pašalinti maisto likučius, bet ne dantų akmenis. Todėl viena iš svarbiausių senjorams procedūrų – profesionali burnos higiena, kurios metu nuo dantų paviršiaus pašalinami dantų akmenys, apgydomos dantenos, poliruojamas dantų paviršius ir kt. Taip pat profesionalios burnos higienos metu nemokamai patikrinama, ar nėra sugedusių dantų ar kitų burnos ertmės problemų.

Burnos chirurgė, Donata Volochovič

Prarastų dantų atstatymas implantų pagalba

Labai svarbu tiek senjorams, tiek ir visiems žmonėms atkurti prarastus dantis. Kadangi praradus dantis ne tik suprastėja kramtymo galimybės, bet ir likę dantukai gali pasislinkti iš savo vietos, atsirasti kaulo patirpimai. Šiuo metu inovatyviausias ir plačiausiai taikomas dantų atstatymo būdas yra dantų implantacija. Mūsų klinikoje naudojami patikimiausi šveicariški Straumann dantų implantai. Dantų implantacijos būtu galime atstatyti net tik vieną ar kelis prarastus dantis, bet ir visiškai neturint nei vieno danties atkurti visą šypseną. Priklausomai nuo būklės ir paciento galimybių visus prarastus dantis galima atstatyti tiek išimamu, tiek fiksuotu dantų protezu ant implantų. Kitaip nei paprasta plokštelė išimamas dantų protezas, tvirtinamas ant 2 implantų, užtikrina visišką stabilumą. Be to toks protezas nekrenta iš burnos.  Fiksuotas protezas ant 4-6 implantų prisukamas ir jo visiškai nereikia išimti, galite jausti kaip su nuosavais dantimis – atsikąsti obuolį bus taip pat paprasta kaip vaikystėje.

Kada vertėtų apsilankyti odontologijos klinikoje?

Jei vengiate reguliarių vizitų, tam tikrais atvejais reikėtų nedelsti ir paspartinti vizitą į kliniką. Kokie tai atvejai?

  • Jaučiate skausmą, dantys tapo jautrūs ar paslankūs.
  • Iš burnos ėmė sklisti ypač nemalonus (pvz., pūlių) kvapas.
  • Pakito vieno ar kelių dantų spalva (pavyzdžiui, dantis ėmė juoduoti).
  • Pradėjo stipriai kraujuoti dantenos.
  • Ant dantų atsirado kietųjų apnašų (dantų akmenų).

Dantų priežiūra namuose

Norint ilgiau džiaugtis gražia šypsena, būtina kruopščiau nei iki šiol rūpintis burnos higiena ir namuose.

Dantis nuo ėduonies saugantis fluoras gali pakenkti dantų implantams, todėl geriau rinktis dantų pastą be fluoro.

Labai svarbu kruopščiai prižiūrėti protezuotus dantis, nes prabėgus keleriems metams po protezavimo vainikėlį arba tiltą gali tekti keisti nauju.

Reikėtų naudoti nuo periodontito saugančias dantų pastas: vyresnio amžiaus žmonėms padidėja periodonto ligų tikimybė.

Būtina naudoti antibakterinį burnos skalavimo skystį (reikėtų atkreipti dėmesį, kad kai kurie jų neskirti naudoti nuolatos). Skalavimui tinka ir kai kurių vaistažolių, pvz., ramunėlių arba medetkų, nuovirai.  

Nepamirškite naudoti tarpdančių siūlo arba specialaus šepetėlio tarpdančiams valyti. Dėl tinkamų jūsų atveju burnos priežiūros priemonių geriausiai pakonsultuos klinikos „Albadenta“ specialistai.

Po valgio reikėtų išgerti vandens, nesaldžios arbatos, sugraužti morką ar tiesiog išsivalyti dantis, o kramtomosios gumos – vengti dėl per didelės apkrovos žandikauliams.

Taigi tik abipusės jūsų ir jūsų gydytojo odontologo pastangos suteiks apčiuopiamų rezultatų. Kruopščiai rūpindamiesi burnos higiena ir reguliariai lankydamiesi pas specialistus, išvengsite pavojingų dantų ir juos supančių audinių ligų ir galėsite gyventi visavertį gyvenimą.  Kviečiame nelaukti ir apsilankyti konsultacijai pas mūsų odontologus.

Užklausa