Ar kada jautėte diskomfortą valgydami ledus ar karštą sriubą? Jei taip, jūs ne vieni: maždaug 1 iš 2 žmonių turi jautrius dantis [1]. Nors skausmas, kurį sukelia šaltas ar karštas maistas, gali įspėti apie dantų ėduonį, daug dažniau jį jaučia turintieji tiesiog jautrius dantis. Dantų jautrumas – tai reakcija į dirgiklius, pavyzdžiui, karštį ar šaltį.
Dantų jautrumas gali būti ir laikina, ir lėtinė problema, dirgikliai gali veikti vieną, kelis ar net ir visus dantis. Dantys jautrūs tampa dėl daugelio įvairių priežasčių, tačiau dantų jaurumą lengva išgydyti pakeitus burnos higienos režimą.
Jautrūs dantys: simptomai
Dažniausiai dantų jautrumą, maudimą sukelia šie veiksniai:
- Šalti maisto produktai ir gėrimai.
- Šaltas maistas bei gėrimai.
- Šaltas oras.
- Saldūs maisto produktai ir gėrimai.
- Rūgštus maistas, gėrimai [2].
- Šaltas vanduo, ypač kasdienio dantų valymo metu.
- Burnos skalavimas skystis, kurio sudėtyje yra alkoholio.
- Dantys jautresni gali tapti ir dėl dantenų recesijos (apnuoginto danties šaknies paviršiaus) ar pleištinių dantų defektų.
- Dančiui įtrūkus, jo daliai nuskilus [3], susidėvėjus užpildams ar vainikėliams, nebeapsaugomas dentinas, todėl dantys tampa jautrūs.
- Dantys jautresni gali tapti ir po odontologinių procedūrų: po plombavimo, o ypač – po dantų balinimo. Tačiau po odontologinio gydymo jautrumas po kelių dienų sumažėja.
Taip pat dantų jautrumas gali atsirasti ir užsitęsti nežinant akivaizdžių priežasčių. Jautrumą galite vos justi, bet jis gali būti ir intensyvus, varginantis.
Norint išvengti dantų jautrumo, reikia saugoti dantų emalį
Kai kurių žmonių dantys dėl plonesnio emalio yra jautresni iš prigimties. Emalis – apsauginis dantų sluoksnis, jam nusidėvėjus, didėja ir dantų jautrumas. Dėl ko emalis plonėja/nusidėvi?
- Per daug intensyviai trinant dantis šepetėliu ir/ar naudojant dantų pastą su šveičiamosiomis dalelėmis.
- Naudojant kietą dantų šepetėlį.
- Dėl griežimo dantimis (bruksizmo) miegant.
- Reguliariai valgant ar geriant rūgštų maistą bei gėrimus.
- Dantų nusidėvėjimui įtakos gali turėti ligos, pavyzdžiui, gastroezofaginis refliuksas (GERL) –atpilamos ir per stemplę atgal į burną patenkančios skrandžio rūgštys. Emalis dėvisi ir dėl ligų, sukeliančių dažną vėmimą, pavyzdžiui, bulimijos arba diabetinės gastroparezės.
Jei dantys staiga tapo jautrūs, atvykite pasitikrinti į odontologijos kliniką „Albadenta“. Gali būti, kad dantyse atsirado ertmių, senosios plombos tapo nebesandarios, išsivystė dantenų recesija ir kt. Gydytojai odontologai dantų jautrumą sukeliančias priežastis gali nustatyti naudodamiesi ne tik instrumentais, bet ir atlikę rentgeno tyrimą.
Kaip gydyti dantų jautrumą?
Jei dantų jautrumas lengvos formos, išbandykite pačius paprasčiausius gydymo metodus: rinkitės dantų pastą, sukurtą specialiai jautriems dantims. Šiose pastose nėra dirginančių ingredientų, tačiau jos papildytos medžiagomis, mažinančiomis dantų jautrumą.
Rinkitės dantų skalavimo skystį be alkoholio – taip mažiau suerzinsite jautrius dantis.
Galite naudoti minkštesnį dantų šepetėlį, dantis valyti labai švelniai.
Jei šios paprastos priemonės neveikia, odontologijos klinikos „Albadenta“ specialistai, įvertinę jūsų atvejį, patars, kokių priemonių imtis mažinant didelį dantų jautrumą. Odontologijos klinikoje naudojami specialūs dentino nujautrintojai, fluoro gelis ir kt.
Jei dantys tapo jautrūs dėl dantenų recesijos, gydytojai odontologai skirs tinkamą gydymą.
Jei naktimis griežiate dantimis (tai kamuoja apie 10 proc. žmonių [4]), prieš miegą vartokite mažiau kofeino turinčių produktų, kovokite su stresu, o jei problema išliko, įsigykite specialias dantų apsaugas. Griežiant dantys stipriai sutrumpėja, tad gali būti, jog ateityje bus būtinas estetinis plombavimas ar net dantų protezavimas.
Jei pastebėjote dantų erozijos požymių, kariesą, įvairius dantų šaknų pažeidimus, būtinas neatidėliotinas dantų gydymas, nes laikui bėgant, be dantų jautrumo, gali išsivysti ir kitos dantų bei dantenų ligos.
[1] https://www.news-medical.net/news/20130802/Almost-5025-percent-of-population-suffers-from-tooth-sensitivity.aspx
[2] https://www.healthline.com/health/acid-foods-to-avoid
[3] https://www.healthline.com/health/cracked-tooth#causes
[4] https://www.rd.com/health/wellness/sensitive-teeth/