Didžioji lietuvių dalis kenčia nuo šio dantų pažeidimo. Ar Jūs vienas iš jų?

Tyrimų duomenimis daugiau nei pusę Lietuvos pacientų kankina įvairaus sunkumo dantų pažeidimai ties dantenų linija – tai vadinamieji pleištiniai dantų defektai.  Apie jų atsiradimo priežastis, gydymo būdus bei darbo odontologijos klinikoje subtilybes kalbamės su odontologijos klinikos Albadenta gydytoja odontologe Laura Mačiule.

Kas tai yra pleištiniai dantų defektai? Kaip jie susidaro?

ai yra nekariozinės kilmės danties kietųjų audinių pokyčiai, susidarantys veikiant stiprioms išcentrinėms jėgoms kramtomąjame danties paviršiuje. Pažeidimai lokalizuojasi ties emalio – cemento jungtimi. Danties kietųjų audinių netenkame toje vietoje, kur danties vainikas pereina į šaknį. Pleištiniai dantų defektai gali pažeisti vieną arba kelis gretimus dantis, lokalizuotis tiek vienoje, tiek abiejuose dantų lanko pusėse. Pažeidimui būdingi ryškūs, kampuoti, pleišto formos defektai, turintys aštrius kraštus.

Dažniausiai pleištinių dantų defektų atsiradimą lemia dantų perkrova, kai pašalinus dantį ir jo neatstačius greta esantys dantys yra apkraunami papildomomis jėgomis kramtymo metu, ar esant netaisyklingiems dantų valymo judesiams. Taip pat šie dantų pažeidimai gali atsirasti dėl sąkandžio patologijos, kai netaisyklinga žandikaulio padėtis, kreivi, ne dantų lanke išdygę dantys.

Visais šiais atvejais, susidaro papildomos šoninės jėgos, skatinančios danties “lenkimą” kaklelio srityje. Suardomos cheminės jungtys tarp hidroksiapatitų kristalų ploniausioje emalio zonoje.

Dantų pažeidimų gydymas
Pažeisti dantys

Kaip galima pastebėti pleištinius dantų defektus? Kuo jie pavojingi?

Dažniausiai pleištinius dantų defektus pastebi patys pacientai, jei jie pradeda vystytis priekinių dantų grupėje. Pacientai skundžiasi patamsėjusia danties spalva, ties dantenomis atsiradusia “ertme”, krūminių dantų defektus  pastebi gydytojas odontologas profilaktinio patikrinimo metu. Labai svarbu šiuos defektus pastebėti, kuo anksčiau.

Uždelsus ir didėjant dantų pažeidimams pacientai atvyksta skųsdamiesi neestetišku vaizdu, jautrumu valant dantis ar šaltam maistui. Nediagnozavus ir nepašalinus pleištinių defektų atsiradimo priežasties, pažeidimai progresuoja, kol defektas pasiekia danties nervą, atsiranda skausmas, reikalingas danties kanalų gydymas. Esant labai pažengusiam pažeidimui dantis gali netgi nulūžti.

Koks gydymas atliekamas, pastebėjus pleištinius dantų defektus?

Pirmiausia ivertinama bendra burnos būklė, stebima ar nėra pašalintų ir neatstatytų dantų, tikrinamas sąkąndis, vertinama protezų kokybė, jei jų yra burnoje, išsiaiškinami paciento dantų valymo įpročiai. Pagal pleištinių defektų atsiradimo priežastį yra parenkamas gydymas. Jeigu pleištinių defektų atsiradimo priežastis yra dantų netekimas – būtinas jų atstatymas, kad būtų taisyklingai paskirstomas kramtymo krūvis. Jei manoma, kad defektas išsivystė dėl netaisyklingo sąkandžio pacientas nukreipiamas ortodonto konsultacijai. Išsiaiškinus, jog pacientas, netaisyklingais judesiais, kietu dantų šepetėliu valo dantis yra koreguojami paciento dantų valymo įpročiai, pacientas apmokomas, parenkamos tinkamos individualios burnos higienos priemonės.

Pašalinus priežastinį veiksnį, defektai ne visada reikalauja atstatymo, nebent, kai yra danties jautrumas ar defektas estetinėje priekinių dantų zonoje. Tokiu atveju pleištiniai defektai atstatomi:

plombuojant šviesoje kietėjančiu kompozitu (šis plombavimas nesiskiria nuo įprasto dantų atstatymo) arba retais atvejais, kai dantų nusidėvėjimas yra labai pažengęs, dantis tenka atstatyti, juos protezuojant.

Pažeisti dantys
Pleištiniai dantų defektai

Ar pleištinių defektų gydymas skausmingas?

Kaip ir bet kurio apsilankymo pas odontologą metu, dėl skausmo nereikėtų baimintis. Dažniausiai nuskausminimas nėra reikalingas. Esant dideliems dantų pažeidimams naudojamas vietinis nuskausminimas, kuris užtikrina visišką skausmo nebuvimą.

Kiek metų dirbate odontologe? Ar tenka gilinti žinias po studijų?

3 metus. Baigusi LSMU odontologijos fakultetą darbavausi Klaipėdoje, pastaruosius kelerius metus darbuojuosi Alytuje, Albadenta klinikoje. Manau nuolatinis tobulėjimas yra neatskiriama odontologo darbo dalis. Tenka nuolat dalyvauti konferencijose ir kursuose, tobulinti įgūdžius praktiniuose seminaruose.

Odontologė Laura
Laura Mačiulė — Gydytoja odontologė

Ar pastebite skirtumą tarp darbo sąlygų didmiesčio, tarkime Klaipėdos, odontologijos klinikose ir Alytuje, Albadenta klinikoje? Galbūt skiriasi prietaisai? Diagnostikos galimybės?

Ir taip, ir ne. Albadenta modernumu tikrai nenusileidžia, o dažną didmiesčio kliniką ir lenkia. Pas mus yra visos moderniausios diagnostikos priemonės: Leica mikroskopas, dentaliniai ir panarominis rentgenai. Neseniai įsigijome 3D skaitmeninį tomografą, kuriuo atliekamos ypač aukštos kokybės nuotraukos. Jos labai praverčia implantacijos ir protezavimo metu. Klinikoje sumontuotos modernios japoniškos Belmont kėdės.

Kuo skiriasi? Žiūrint iš šalies mūsų klinika labiausiai skiriasi požiūriu į pacientą bei dideliu dėmesiu  tobulėjimui. Visi komandos nariai nuolat tobulinasi geriausių Lietuvos ir Europos lektorių konferencijose, turime net dėstančių universitetuose.

Reikia pažymėti, kad mūsų klinikoje išties draugiškas kolektyvas. Pacientu visą jo gydymosi klinikoje laikotarpį rūpinasi pirmasis jį konsultavęs gydytojas, tačiau sudėtingais atvejais mes drąsiai konsultuojamės su savo kolegomis ir visuomet randame geriausią sprendimą pacientui.

Kadangi mūsų klinikoje galime suteikti bemaž visas odotologijos paslaugas, pilnas gydymas užtrunka trumpiau nei kitose Alytaus klinikose, kuriose neretai susidaro eilės tam tikroms procedūros, pavyzdžiui, endodontiniam gydymui.

Pirmiausia, kviečiu visus alytiškius neapleisti dantų ir apsilankyti mūsų klinikoje apžiūrai ar burnos higienai. Sugaišite pusvalandį, o išvengsite sudėtingo gydymo ir didelių išlaidų ateityje.

Registruokitės konsultacijai ir gydymui odontologijos klinikoje Albadenta, įsikūrusioje Pulko g. 23, Alytuje +370 640 64141

Užklausa