5 svarbiausi dantų priežiūros etapai

inkamai prižiūrimi dantys išlieka sveiki, rečiau išsivysto dantenų ligos. Tad kaip rūpintis burnos higiena namuose bei kokios rekomendacijos nepraranda aktualumo artėjant 2019 m.?

Portale „WebMD“ pateikiami pagrindiniai burnos ertmės priežiūros etapai bei rekomendacijos. Tai:

  1. Valymas dantų šepetėliu
  2. Tarpdančių valymas siūlu
  3. Skalavimas
  4. Tinkama mityba
  5. Reguliarūs vizitai odontologijos klinikoje

Dantų valymas šepetėliu

Šepetėliu dantis valykite bent du kartus per dieną, idealu – po kiekvieno valgio. Valant dantis, pašalinamos minkštosios dantų apnašos, tvirtai prilimpančios prie dantų paviršiaus. Neišsivalius dantų po valgio, angliavandeniais mintančios bakterijos gamina rūgštis, kurios pažeidžia dantų audinius ir sukelia ėduonį.

Ant dantų šepetėlio pakanka uždėti žirnio dydžio pastos gumulėlį. Geriausiai tinka fluoro turinti dantų pasta ir dantų šepetėlis minkštais šereliais. Dantis reikėtų valyti atidžiai, neskubant, sukamaisiais judesiais – taip geriau pašalinsite apnašas, nei iš karto braukdami per visus dantis. Šepetėliu kelis kartus brūkštelkite per liežuvį – pašalinsite nuo jo bakterijas. Dantų šepetėlį keiskite ne rečiau kaip kas 3–4 mėn.

Praėjus 2–3 min. po dantų valymo šepetėliu, išsiskalaukite burną specialiu skalavimo skysčiu.

Tarpdančių valymas siūlu

Tarpdančių valymas siūlu padės palaikyti burnos higieną bei pašalinti maisto likučius ir apnašas, kurių nepasiekia dantų šepetėlis.

Vienas svarbiausių niuansų – išsirinkti tinkamą ir patogią priemonę tarpdančiams valyti. Tai gali būti ne tik siūlas, bet ir specialus šepetėlis. Kaip rodo įvairūs tyrimai, žmonės tarpdančius valo ne tik dantų siūlu. JAV odontologų asociacija savo tinklalapyje[2] cituoja vieno tyrimo duomenis: 61 proc. amerikiečių maisto likučius iš tarpdančių krapšto nagais, 40 proc. – sulankstytomis popieriaus skiautelėmis arba kortelėmis, 21 proc. – stalo įrankiais (šakutėmis, peiliais ar net šaukštais), 14 proc. – žiogeliais, o 7 proc. šiam darbui pasitelkia smulkias plaukų sruogeles.

Daugelis žmonių naudoja per trumpą dantų siūlą: jo ilgis turėtų būti apie 45–50 mm.

Dantų siūlą reikėtų apvynioti aplink didžiuosius pirštus, paliekant apie 2,5–3 cm tarpelį. Valant dantis siūlu, reikėtų stengtis nepažeisti dantenų.

Dantų priežiūra

Burnos skalavimas specialiu skysčiu

Trečioji kasdienė burnos higienos procedūra – skalavimas specialiu (tačiau jokiu būdu ne bet kokiu) skysčiu.

Kasdien naudokite antibakterinį burnos skalavimo skystį, kuris padės pašalinti bakterijas, tarp jų – ir dantenų ligų sukėlėjus, leis atsikratyti blogo burnos kvapo.

Fluoro turintis burnos skalavimo skystis padės išvengti dantų skilimo.

Burną skalauti reikia 30–60 sekundžių. Beje, šią procedūrą galima atlikti tiek prieš valantis dantis šepetėliu ir siūlu, tiek ir po to.

Tinkama mityba

Norėdami, kad dantys išliktų kuo sveikesni ir dantų gydymas būtų reikalingas kuo rečiau, valgykite įvairų maistą, tačiau venkite produktų su cukrumi ir krakmolu, po kurių rūgščių gamyba ypač suintensyvėja. Itin kenksmini čiulpiami saldainiai, nes ilgai veikia dantis.

Venkite šių užkandžių ir gėrimų:

  • saldainių, pyragų, pyragaičių;
  • kramtomos gumos su cukrumi;
  • krekerių, keptos duonos, traškučių;
  • saldintų džiovintų vaisių ir razinų;
  • gazuotų gėrimų.

Reguliarūs vizitai odontologijos klinikoje

Odontologijos klinikoje apsilankykite bent kartą per 6 mėn. – visgi įtemptas gyvenimo tempas daugeliui neleidžia tinkamai pasirūpinti burnos higiena, tad odontologo paslaugos tampa neišvengiamos ir leidžia užbėgti už akių rimtesnėms ligoms. Nedelsdami į savo dantų gydytoją kreipkitės, jei pradėjo skaudėti dantį, ėmė kraujuoti dantenos, pajutote kitų neįprastų simptomų.

Odontologijos klinika „Albadenta“ kviečia ne tik reguliariai pasitikrinti dantis, bet ir patobulinti šypseną.

Užklausa