Efektyvus dantų balinimas

Dantų balinimo būdai

Dantų balinimas gali būti:

 • atliekamas paties paciento naudojant kapas;
 • atliekamas kabinete.

Dantų balinimas kapomis

Odontologas nuima paciento dantų atspaudus ir dantų techniko laboratorijoje pagaminamos individualios formos – kapos, į kurias pacientas namuose įsideda balinimo gelio ir užsideda ant dantų tam tikram laikui (pagal balinamojo gelio gamintojo rekomendacijas). Tokiu būdu galima balinti dantis kasdien tol, kol pasiekiamas norimas rezultatas, tačiau ne ilgiau nei 2 savaites. Jei dantys labai jautrūs, galima dantų balinimą atlikti rečiau (pvz., kas antrą dieną) arba trumpiau nei nurodyta.

Ofisinis dantų balinimas

Ofisinis dantų balinimas yra modernus ir saugus balinimo būdas. Balinimui naudojami didelės koncentracijos balikliai, todėl specialiais laikikliais atitraukiamos paciento lūpos ir liežuvis, o dantenos užliejamos apsaugine medžiaga, kad baliklis kontaktuotų tik su dantimis ir nepažeistų gleivinės. Balinamoji medžiaga suaktyvinama LED šviesos lempa, taip pagreitinamas balinimo procesas bei pagerinamas rezultatas. Vieno vizito metu atliekamos 2-3 balinimo sesijos.  Ofisinis dantų balinimas atliekamas tik odontologijos klinikoje.

Vidinis negyvo danties balinimas

Danties šaknies kanale esančią pulpą sudaro ne tik nervas, bet ir jį maitinančios kraujagyslės. Jei dėl gilaus karieso, traumos ar kitų priežasčių dantis tampa negyvybingas, kraujo ir kiti irimo produktai iš danties vidaus įsigeria į dentiną ir dantis patamsėja. Laiku ir taisyklingai atlikus danties šaknų kanalų gydymą dantis išlieka normalios spalvos. Todėl labai svarbu pačioje kanalų gydymo pradžioje kruopščiai išvalyti visus pulpos likučius. To nepadarius vėliau tenka atlikti vidinį danties balinimą.

Iš pradžių įvertinama šaknų kanalų gydymo kokybė ir, jei reikalinga, atliekamas pergydymas. Tada išvalomos danties vainiko plombos ir baliklis įdedamas į danties vidų. Vidinis balinimas atliekamas tik priekiniams dantims. Negyvi, patamsėję kapliai ir krūminiai dantys protezuojami – pirmiausia dėl to, kad reikia atstatyti susilpnėjusius, suirusius dantų vainikus. Tuo pačiu išsprendžiama ir spalvos problema.

Ar dantų balinimas skausmingas?

Neskausmingas, bet dantys gali būti jautrūs balinimo metu ar po jo. Gera žinia ta, kad jautrumas praeina. Jei dantys itin jautrūs, galima išgerti skausmą mažinančių vaistų.

Šalutinis balinimo poveikis

Padidėjęs dantų jautrumas. Įrodyta, kad dėl balinimo atsiradę pokyčiai danties pulpoje yra grįžtami, todėl ir padidėjęs dantų jautrumas yra tik laikinas nepatogumas.

Jautrios dantenos. Taip gali atsitikti naudojant didelės koncentracijos baliklį, naudojant per didelį kiekį baliklio ar per ilgai.

Kiek laiko tęsiasi dantų balinimo efektas ir nuo ko jis priklauso?

Vidutiniškai 1–3 metus, tačiau viskas priklauso nuo dantų priežiūros (moksliškai įrodyta, kad pacientų, kuriems reguliariai atliekama profesionali burnos higiena, dantys šviesesni), mitybos (dantis tamsina gausus kavos, arbatos ar raudono vyno vartojimas). Pastebėta, kad lengviau bąla gelsvo, oranžinio atspalvio dantys nei turintys pilkšvą, melsvą atspalvį.

SVARBU!

 • Prieš balinimą turi būti atlikta profesionali burnos higiena, kadangi neįmanoma nuo baliklio apsaugoti kraujuojančių, uždegiminių dantenų, sugydyti ėduonies pažeisti dantys.
 • Reikėtų žinoti, kad dantų plombos ir vainikėliai nebąla.
 • Nuo paskutinio balinimo seanso iki danties plombavimo ar protezavimo turi praeti 2 savaitės. Per šį laiką:
   • iš danties pasišalina visi deguonies ar peroksido likučiai ir plombuojant gaunamas maksimaliai stiprus surišimas tarp užpildo ir danties;
   • nusistovi danties spalva, kadangi balinimo efektas tęsiasi dar keletą dienų po procedūros.

 

Ofisinis balinimas

kapomis